Informacije za putovanje na Bali, viza, iskustva
011 21 20 301 info@yourway.rs YU Biznis Centar, lokal 10 Pon - Pet 09:00 - 17:00

Najvažnije informacije za putovanje na Bali

Bali Putovanje

Bali je samo jedno od mnogobrojnih ostrva u Indoneziji, ali svakako jedno od najpopularnijih i najlepših. Nazivaju ga ostrvom bogova, i zaista jeste božansko. Svake godine je sve posećenije, a u poslednjih desetak godina je doživeo ekspanziju po broju turista. 

Ovo ostrvo ima mnogo toga da ponudi, od predivnih divljih plaža, vodopada, preko džungle, hramova, luksuznih rizortova do nasmejanih i skromnih lokalaca. Bali važi za ekskluzivnu destinaciju, ali je zapravo veoma povoljan. Najveći izdatak svakako predstavlja avio-karta, pogotovo ljudima sa naših prostora, jer se ovaj raj nalazi hiljadama kilometara daleko.

Sezona na Baliju traje od jula do početka oktobra, mada je i u ostalim mesecima pogodno vreme za posetu. Mnogi smatraju da je Bali jedna od najidealnijih destinacija za kupanje i sunčanje, ali ono ima da ponudi mnogo više od toga. Plaže su uglavnom divlje i obala nije prilagodjena za plivanje. Veliki talasi predstavljaju pravu poslasticu za surfere koji dolaze na Bali sa svih krajeva sveta. Ukoliko niste surfer, bez brige, to je samo jedna od aktivnosti koju možete da iskusite na ovom indonežanskom ostrvu.

bali putovanje

Gde možete odsesti na Baliju?

Putnici za mesto odsedanja uglavnom biraju Kutu ili Seminjak, koji su turistička mesta pogodna za sve što vam je potrebno. Veliki izbor smeštaja, restorana, kafića i prodavnica Vam je nadohvat ruke, a ukoliko volite da menjate mesto boravka, možete da rezervišete i nekoliko noći u Ubudu ili na Gili ostrvima. Jedan od dobrih izbora je Kuta u kombinaciji sa noćenjima u Ubudu. Treba imati na umu da  se ne može uvek otići na Gili ostrva, jer su nekad talasi previsoki i brodovi ne plove. Gili ostrva su odlična za ronjenje i kupanje na lepim plažama koje su dosta mirnije u odnosu na one na Baliju. Ukoliko ste ljubitelj kupanja i sunčanja, ovo je pravi izbor za vas. Na Gili ostrvima ne postoje putevi i motorna vozila, svuda se krećete peške ili biciklom, a sve građevine moraju biti niže, odnosno ne više od palmi, što je veoma zanimljivo i retko.

bali hram na jezeru

Šta obići na Baliju?

Ako ste avanturističkog duha i želite da obiđete zanimljiva mesta i naučite neke nove stvari u vezi sa ovim područjem, u nastavku su predlozi kako možete da upotpunite svoje dane na Baliju. Najbolji način za obilazak ostrva je iznajmljivanje skutera, koji je veoma jeftin. Oko 2 evra košta skuter za jedan dan, a pun rezervoar će vas koštati oko jedan evro. Morate da se pripremite na velike gužve u saobraćaju kao i na vožnju levom stranom, ali učestvovanje u ovakvom haosu je doživljaj sam po sebi. Ukoliko se ipak plašite da se prepustite takvoj avanturi, uvek možete da pozovete taksi. U tom slučaju male razdaljine ćete prelaziti satima, tako da je preporuka da se naoružate strpljenjem.

Obilazak Kute i Seminjaka koji je u neposrednoj blizini može da bude dobar početak. Upoznajte okolinu i probajte neke od indonežanskih specijaliteta u jednom od brojnih restorana. Nakon toga možete obići gradsku plažu u Kuti i kupiti neki od suvenira koji su na svakom koraku. Posle toga nastavite do  plaže u Seminjaku na kojoj ćete odmah spaziti šarene lazy beg-ove u koje možete da se uvalite i posmatrate zalazak sunca uz odličnu muziku i raznovrsne koktele. 

Sledećeg dana možete da obiđete jedan od najpopularnijih hipsterskih kafića – La Brisa koji se nalazi u mestu Changu. Smešten je na samoj obali okeana, a u njemu imate nekoliko bazena okruženih drvećem, kutke za sedenje na najušuškanijim mestima, kao i stolove u kućici na drvetu. Na ovom mestu možete da probate odličnu kafu, hranu i pića od najsvežih voćki dok vas služi ljubazno osoblje. Zaista je prelepo mesto na kome možete provesti dan ukoliko želite da se odmorite i uživate uz zvuke talasa i lagane muzike. Posle toga preporuka je da obiđete resort Sundays beach, u kome se nalazi uređena plaža do koje se spuštate žičarom preko strmih litica. Pogled na okean i uvalu ostaviće vas bez daha. Na samoj plaži imate opcije da se kupate, sunčate, vozite SUP, ručate ili samo uživate u još jednom indonežanskom zalasku sunca uz logorsku vatru koju osoblje zapali za svoje posetioce i prave posebnu atmosferu. Sam put od Kute do Sundays beach-a je zanimljiv jer prolazite kroz razna naselja, od najsiromašnijih do najbogatijih univerzitetskih kvartova, i to je jedan od odličnih načina da upoznate život na ostrvu.

bali putovanje - pirinčana polja

Ubud – delić atmosfere iz romana „Jedi, moli, voli“

Novi dan nam donosi i novu avanturu, a to je poseta Ubudu. Mesto u unutrašnjosti ostrva, poznato po pirinčanim poljima koji su jedna od glavnih atrakcija na Baliju i možete da ih vidite svuda oko sebe. Veoma su fotogenična, a ukoliko imate vodiča on će vas rado uputiti u proces proizvodnje, a videćete i vredne lokalce kojima su upravo pirinčana polja glavni izvor zarade. Kako je za proizvonju pirinča neophodna velika količina vode, nije preporučljivo da im se približavate i hodate po njima jer ćete završiti sa blatnjavim i mokrim nogama. Bolja varijanta je posmatranje i fotografisanje iz daljine, a njihova lepota će vas sigurno raspametiti. U Ubudu se nalaze neki od najzanimljivijih rizortova koje uglavnom vidjate po fotografijama sa Balija, a cena noćenja u njima će vas sigurno prijatno iznenaditi. Za takav luksuz usred džungle, vredi razmaziti sebe na jednu ili dve noći. Ukoliko volite da kupujete suvenire, obavezno obiđite pijacu u Ubudu, u kojoj ćete pronaći najzanimljivije odevne predmete kao i figure i slike koje će ulepšati vaš dom. Cenkanje je obavezno, tako da nemojte kupovati sve što vam se dopadne na prvu loptu bez da ste pokušali da spustite cenu. 

Posle šopinga odlazimo do „Bali swing-a“ na velike ljuljaške i gnezda gde pravimo fotografije za pamćenje. I ako izgleda lepo na slikama, ove ljuljaške su uglavnom pretrpane turistima, ali s obzirom na to da je priroda oko njih toliko lepa, verujem da vredi da izdvojite sat ili dva vremena i obiđete ovaj park. Pored ljuljaški, u parku se nalaze i ostale stanice za fotografisanje, kao i dugačka pešačka staza kroz džunglu, koja vodi do reke gde možete da se oprobate u raftingu. Ukoliko ste ljubitelji ptica, obiđite „Bird park“ gde ćete naići na šarene, velike i male papagaje i najčudnovatije ptice koje ne možete videti u zoološkim vrtovima van Indonezije, jer su zaštićene i specifične upravo za ovo područje.

Novi dan u Ubudu možete da iskoristite za posetu Šume majmuna  (Monkey forest). U pitanju je hram u džungli, prepun lijana i malih majmuna koji se slobodno šetaju oko Vas. I ako deluju simpatično, veoma su prevrtljivi, i vole da otimaju turistima stvari kao što su šeširi, flašice vode i foto aparate. Vodite računa o svojim stvarima i ne pokušavajte da ih mazite. Šuma je prožeta pešačkim stazama, rečicama i mostićima a u samom kompleksu ćete imati priliku i da probate neke od najčudnijih svežih voćki koje će prodavci očistiti upravo ispred vas. 

Posle druženja sa majmunima, iskoristite priliku da odete u posetu Bašti začina i probate najskuplju kafu na svetu – Kopi Luwak. Nakon razgledanja biljki, začina i životinja koje učestvuju u samoj proizvodnji kafe, smestićemo se za sto u neposrednoj blizini vulkana Batur gde će nas poslužiti različitim čajevima i kafama koje ćete imati priliku da degustirate, a one najlepše ćete moći i da kupite u njihovoj prodavnici po skromnim cenama i ponesete svojim najbližima.

Ako volite hajking na neobičnim mestima, jedan dan možete da iskoristite da se popnete na vrh vulkana Batur i doživite nezaboravan pogled na ceo Bali i okean koji ga okružuje. Ukoliko na turu krenete uveče, imaćete priliku da gledate neverovatan izlazak sunca.

Bali putovanje, hramovi koje obilazimo.

Hramovi Balija

Ono što je najznačajnije obeležje Balija, jesu svakako hramovi. Na ovom ostrvu ih ima bukvalno na svakom ćošku, gde god da pogledate videćete neki religiozni karakter. Najatraktivniji hramovi koje ne smete zaobići su svakako Tirtiganga, Besaki hram, hram Tanah Lot i hram Ulun Danu Beratan. Tirtiganga je predivan hram okužen vodenim tokovima i specifičnim narandžastim i crvenim ribama koje se kreću po bazenima izgradjenim u sklopu hrama. Osećaćete se kao da ste u nekom filmu kada se budete kretali stazama ovog hrama, jer su detalji i prirodne lepote svuda oko vas. U jednom od bazena kažu da je lekovita voda koja spira grehove, te ukoliko smatrate da vam je izlečenje neophodno, imaćete priliku da se okupate. Nakon obilaska hrama, možete popiti kafu ili čaj u restoranu koji je na vrhu hrama i sa kog se pruža predivan pogled na ovaj vodeni lavirint. 

Sledeći hram na našem spisku je Besaki, smešten u podnožju vulkana Agung. Nazivaju ga hramom svih hramova i na spisku je Uneskove svetske kulturne baštine, jer ga hindusi smatraju za najsvetije mesto koje redovno posećuju. 

Sledeći značajan hram je Tanah Lot, i on je pored pirinčanih polja jedan od najfotografisanijih stvari na Baliju. Nalazi se usred mora, veoma je neobičan a izgrađen je u 16. veku. 

Poslednji, ali ne i najmanje vredan hram na našem spisku obavezne posete je i Ulun Danu Beratan koji se nalazi na novčanici indonežanske valute, veoma je značajan, a zanimljivo je i to da se nalazi na oko hiljadu metara nadmorske visine. On je na samoj obali jezera, a veruje se da je i njegova voda sveta i lekovita.

Bali putovanje, hram Tanah Lot na obali mora.

Pored svih obilazaka koje božansko ostrvo nudi, vredi sebi ostaviti i nekoliko dana slobodno za odmor i uživanje, a ukoliko i dalje tražite avanturu, posetite neko od obližnjih ostrva kao što su Nusa Penida ili Lombok, možete obići neko od mnogobrojnih vodopada u džungli, ili krenuti na dužu vožnju motorom i posetiti roze plažu koja se ne sreće baš svuda. Ostavite sebi vremena da upoznate predivno lokalno stanovništvo, koje je skromno i nasmejano, uvek će vam pomoći da se snađete, a vi im pomozite tako što ćete podržati njihove lokalne biznise, bilo da je to prodaja voća, suvenira ili goriva pored puta. 

Poslednje na šta bi trebalo da obratite pažnju jeste očuvanje Balija, jer je poseta u poslednjih nekoliko godina ogromna, njegova površina je mala a većina turista ne vodi računa o zaštiti životne sredine. Velika količina smeća se gomila na ostrvu, a lokalci pokušavaju da očiste i sortiraju sve otpatke kako im se mesto življenja ne bi pretvorilo u deponiju. Vodite računa o stvarima koje ostavljate iza sebe, čuvajte Bali jer on mora da ostane čist i lep i za nove generacije. Ako ste stvorili sebi priliku da uživate u ovom raju, ponašajte se dostojno takve destinacije.

Iva Stanić